KAY BOJESEN BJØRN 39251 6X14,4X10CM

På lager
Varenummer
210748
Kay Bojesen træfigur.
799,00 kr.
BESKRIVELSE

Kay Bojesen træfigur som forestiller en bjørn

Figuren er lavet af egetræ og ahorn.

Kay Bojesen arbejdede ud fra et mantra om, at der skal være liv, blod og hjerte i tingene. Det er særligt tydeligt hos hans elskede gardere og trædyr, som i årevis har fyldt børneværelser med smil og sendt drømme på langfart. De er skabt med kærlighed, fantasi og intelligens og følger dig fra barn til voksen.
Kay Bojesen afsluttede sin læretid hos Georg Jensen i 1910 og i 1930 begyndte han for alvor at arbejde med træ. Ønsket var ikke at lave kopier af virkelighedens dyr, men derimod at skabe fantasifulde varianter fra barnets verden. På den måde appellerer Kay's træfigurer til barnet i os alle.

En Kay Bojesen træfigur er altid en kærkommen gave, som kan gives til fødselsdage og andre mærkedage så som bryllup, barnedåb eller til årets studenter

Mål: 6x14,4x10 cm.

Specifikation
Is on Sale No
Spørgsmål til produktet
Spørgsmål til produktet
© 2020 Selta.dk. Alle rettigheder forbeholdt.